piątek, maja 04, 2007

ProgrammableWeb

ProgrammableWeb to serwis która informuje o najnowszych pomysłach i nowych serwisach typu mashup.


Dla jescze nie znających tego pojęcia wyjaśniam, że mashup oznacza serwisy (chyba tylko webowe?) które składają się (są zmieszane) z dwóch lub więcej innych apklikacji i oferują użytkownikom nowe możliwości zastosowań. Taką sztandarową aplikacją typu mashup są serwisy które z jednej strony wyszukują ogłoszenia o domach czy mieszkaniach do sprzedaży i jednocześnie lokalizują je dokładnie używając na przykład Google Maps.


Mashups to szybka i bardzo efektywna metoda wzbogacenia serwisów. Zamiast tworzyć samemu wszystkie dla danego serwisu niezbędne funkcje, sięgamy po już istniejące elementy. To trochę tak jak budowanie z klocków Lego, tylko że w internecie tych rodzajów klocków jest dużo więcej. Również Pipes Yahoo, o czym pisałem tutaj, to serwis typu mashup.


W rejestrze ProgrammableWeb znajduje się już przeszło 400 takich aplikacji, a ich liczba rośnie bardzo szybko.


ProgrammableWeb prowadzi listę takich "zmieszanych" aplikacji i bloga, na którym można znaleźć aktualne informacje na ten temat. ProgrammableWeb oferuje rzeczywiście aktualne, kompotentne i obszerne informacje na temat mashup. Polecam.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

próba generalna
ewa999

Anonimowy pisze...

działa :)
ewa999