niedziela, marca 04, 2007

Echo medialne Pipes

To już prawie miesiąc od kiedy Yahoo przedstawił Pipes - pisałem o tym tutaj.

Echo medialne tego wydarzenia, o którym specjaliści twierdzą, że jest rewolucyjne - jest jeszcze dosyć umiarkowane. Ogrom możliwości, które ta nowa technologia typu mesh otwiera, jest jeszcze nie całkiem jasny. Potrzeba czasu, a przede wszystkim nowych zastosowań Pipes, aby siła tej technologii stała się oczywista.

Faktem jednak jest, że już miesięc po wprowadzeniu tego serwisu użytkownicy Yahoo stworzyli ponad 5000 różnych Pipes.

W Diggu jest kilka informacji o Pipes, które zostały wysoko ocenione przez diggowców. Najwyższa liczba głosów to 1254, co jest po miesiącu nawet w diggu niezłym wynikiem.

Dosyć intersujący jest posting z blogu franticindustries (druga pozycja - 1010 głosów).

Web jako olbrzymia relacjonalna baza danych

"Tylko" 650 głosów, a tym jeden ode mnie (!) uzyskał bardzo dobry posting z Read/WriteWeb. Autor tego artykułu (Alex Iskold) uważa, że dzięki technologi Pipes Web osiągnie nowy stopień rozwoju. Porównuje wynalazek Pipes do wynalezienia relationalnych baz danych.

Połączenie różnych źródeł danych przez relacje umożliwia bardzo wnikliwą analizę tych danych i nowe, dużo prostsze techniki programowania. Web to w pewnym sensie też olbrzymia baza danych. Zdaniem Iskolda Pipes zamieni Web z jego różnymi na razie dosyć wyizolowanymi źródłami informacji w jedną monstrualną relacjonalną bazę danych. Pipes jako narzędzie do programowania porównuje on do Visual Basic. Genialna łatwość programowania aplikacji przyciągnie duże rzesze semi-profesionalnych i amatorskich programistów, co zapewni dużą dynamikę rozwoju.

Pipes w w polskich mediach

Został praktycznie niezauważony. Jedynie jeden (!) Posting znalazłem w wykopie na ten temat. Uzyskał on zaledwie 6 głosów!

Brak komentarzy: