piątek, grudnia 29, 2006

Kilka słów o zmianie blogowego providera

Do niedawna publikowałem moje posty pod w Windows Live Spaces pod http://krisgedanken.spaces.live.com/.

Dlaczego ta zmiana? Otóż chciałem wypróbować kilka gadżetów webowych. Pod Windows Live Spaces jest to jednak niemożliwe, bo nie masz bezpośredniego dostępu do HTML-wego codu bloga. Inny powód, to problemy z komentowaniem - no muszę przyznać, że nie za dużo tych komentarzy mi się nazbierało ;-( . Otóż pod Windows Live Space trzeba zameldować się aby móc komentować, a to z pewnością mocno odstraszyło potencjalnych komentatorów.

Jeszcze mała refleksja na temat tej zmiany.

Po pierwsze ta nowa lokacja mego bloga nie jest tak całkiem nowa. Założyłem go już w roku 2004 i jakiś czas publikowałem tam, ale pod innyn tytułem, teksty po niemiecku. Wtedy Blogger był jedną z pierwszych, ale w pewnością najjaśniejszą gwiazdą wśród blogowych Sites.

W między czasie Blogger należy już do Google. Taki sam los spotkał mnie z Flickr, gdzie trzymam moje zdjęcia. Flickr został wykupiony przez Yahoo. Wszystko to zachęło się już przed wielu laty, gdy krótko po założeniu adresu emailowego pod Hotmail Micorsoft przejął tę firmę. Czyżby wielcy kierowali się moimi wyborami? ;-)

Lista tych małych firm startupowych, które dzięki genialnym pomysłom w ciągu bardzo krótkiego czasu osiągnęły wielką popularność jest bardzo długa. Nie jest łatwo znaleźć jakąś webową firmę spoza wielkiej trójki - Google, Yahoo, Microsoft - która dominuje WWW. Albo nowe firmy zostały już przez nich kupione, albo nastąpi to wkrótce. Te ktróych wielcy nie kupią upadną prawdopodobnie wnet.

2 komentarze:

ventuRe pisze...

Jest jeszcze eBay, który ma np. Skypa i wiele innych:
http://en.wikipedia.org/wiki/EBay#Acquisitions_and_investments

Krzysiek pisze...

Tak, ta lista jest bardzo długa.

jest to pewien model businessu w dziseijszych czasach. Ludzie przebojowi i z dobrą ideą mogą w krótkim czasie zarobić mnóstwo pieniędzy.

A duże firmy mają w ten sposób zapewniony napływ inwencji, której sami ze względu na rygorystyczne regóły zarządzania nie są w stanie osiągnąć.

A tak na marginesie to w między czasie również Mybloglog jest już w rękach Yahoo!