wtorek, kwietnia 24, 2007

Inwencja czy zarządzanie?


Dosyć rozbieżne opinie na temat roli IT w businessie pojawiają się ostatnio w fachowej prasie. Coraz więcej znawcow twierdzi, że właściwe zarządzanie IT jest najważniejsze. IT musi być efektywna i przeźroczysta (IT Governance), ukierunkowana wyłącznie na potrzeby businessu, a nie zapatrzona w technologiczne innowacje.

Podczas symposium ITxpo, renomowanej firmy Gartner w San Francisco,Steve Prentice w swej keynote "Now is not the time for complacency or mediocrity" - o czym pisze zdnet tutaj - zaprezentował nieco odmienny pogląd. Otóż twierdzi on, że aktualnie branża IT (przynajmiej w USA) stoi w miejscu. Firmy oczekują od IT inwenacji, a tej właśnie tam brak.

To ciekawa sytuacja, bo z jednej strony mamy te znaczna tendencję do IT Governance, a tu znowu apel o inwencje. Jak jednak dobrze wyszystkich wiadomo inwencje są domeną małych, dynmicznych i całkowicie pozbawionych wszelakich krępujących regół firm. Duże firmy nie mogą pozwolić sobie na ten chaos i stosują pewną ilość regół i procesów dla efektywnego zarządzania (nie tylko IT). W takich warunkach jednak nie mogą dojrzewać nowe pomysły i genialne idee.

Jak zwykle w przypadku doradztwa Gartner niestety nie ujawnił jak znaleźć wspólne rozwiązanie tych sprzecznych interesów i celów.

Brak komentarzy: