wtorek, kwietnia 24, 2007

European Information Sharing and Alert System (EISAS)


Europejski system wczesnego ostrzegania (EISAS) przed zagrożeniami w internecie chce stworzyć w najbliższym czasie ENISA. System ten miałby regularnie informować kraje członkowskie o niebezpiecznych atakach czy wzrastającym poziomie ryzyka.

Enisa pracuje na zlecenie komisji europejskiej nad konceptem takiego systemu. Debata na ten temat jest przewidziana w ramach konferencji bezpieczeństwa w czerwcu tego roku w Niemczech.

Najprostszym rozwiązaniem byłoby stworzenie portalu z linkami na już istniejące publiczne jak i komercjalne systemy ostrzegawcze. Być może jednak ENISA zaproponuje ponadto rzeczywistą itegrację tych informacji w ramach tego europejskiego portalu. Również ramowy plan rozwoju nationalnych systemów znajdzie się z pewnością w tym koncepcie.

ENISA to euroejska agencja powołana przez komisję europejską w roku 2003 jako centralny europejski organ do spraw bezpieczeństwa IT. Jak dotąd działalność tej agencji jest nawet dla specjalistów z branży bezpieczeństwa raczej mało widoczna. Konferencja bezpieczeństwa w czerwcu to więc duża szansa dla ENISY.

Brak komentarzy: