czwartek, lutego 01, 2007

Regionalne servisy

Motorem szalonego rozwóju różnorodnych serwisów społecznościowych i innych bardzo atrakcyjnych ofert internetowych jest Ameryka. Albo dokładniej powiedziawszy angielski obszar językowy. Drogą do sukcesu światowego jest popularność po angielsku. Może trochę inna sytuacja panuje w Azji, ale za mało o niej wiem.

Większość bardzo popularnych serwisów, takich jak Myspace, YouTube, Flickr, Digg, Delicius, Zoho, Wordpress i wiele, wiele innych, operuje w języku angielskim. Jej publiczność publikuje też w ogromnej swej większości przeważnie w tym języku.

Olbrzymia popularność tych globalnych serwisów stwarza własną dynamikę rozwoju i ciągle napędza popularność. Pozwala to dostawcy serwisu oferować wysoką jakość i nieustannie wzbogacać serwis o nowe funkcje.

Czy w tej sytuacji potrzebujemy lokalną wersję tych globalnych serwisów? Przecież te regionalne wersje to najczęściej tylko kopie tych globalnych, takie powielanie wypróbowanych pomysłów. A kopiści, jak wiadomo, są zawsze kilka króków z tyłu.

Ja osobiście sądzę, że często takie regionalne kopie są absolutnie niepotrzebne. Niekiedy jednak regionalizacja jest niezbędna. Zależy to od treści, która na danym serwisie jest przedmiotem i rodzaju internetowej "społeczności". Jeżeli ta treść jest zależna od danego języka, to regionalny serwis do jej prezentacji jest konieczny.

Tak jest w przypadku Servisów społecznościowych, w których użytkownicy sami decydują o popularnośćci niusów, czy blogów. Otóż jest bezsensowne wysyłać polskie niusy do Digga. Zginą tam kompletnie w ogromie angielskich niusów. Regionalny serwis do którego można wysyłać polskie treśći i w którym można głosować i dopisywać komentarze jest tutaj bardzo dobrym rozwiązaniem. Kilka polskich serwisów, takich jak na przykład Wykop, Linkbox czy Wpigulce.net oferuje tutaj swoje usługi i to jest sensowne. Z liczby oddanych w nich głosów widać, że droga do popularności jeszcze daleka jest.

Nie ma natomiast potrzeby unikać globalnych serwisów, jeżeli chcesz gdzieś publikować twego bloga, zdjęcia czy filmy, albo zapamiętać własne linki. Również do używania online pakietu office czy magazynowania danych w sieci globalne serwisy nadają się doskonale.

A dzięki dużej liczbie użytkowników mniejsze jest prawdopodobieństwo, że jednego dnia przestaną istnieć.

Brak komentarzy: