
Głównym produkten firmy RSA był i jest RSA SecurID token, zastępujący zwykłe hasło tak zwanym jednorazowym hasłem.
RSA nie jest już samodzielną firmą - w zeszłym roku zastało przejęte przez EMC² - jednak konferencja RSA cieczy się nadal dużym uznaniem w branży.

Do tego gwałtownego rozwoju nauki i szybkiego wzrostu wiedzy w renesansie nawiązywało wielu mówców. Twierdzili oni, że i my żyjemy w czasie wielkich przemian, a wiedza i technologia rozwijają się exponencjalnie. Rozwój ten zmienia praktycznie codziennie nasze życie prywatne i może w jeszcze większym stopniu sposób funkcjonowania gospodarki i firm. W centrum tego rozwoju znajduje się dzisiaj oczywiście internet.
Aby ten rozwój mógł odbywać się dalej bez przeszkód szalenie ważne jest zaufanie (Confidence). Zaufanie, że nasi partnerzy w internecie są rzeczywiście tym, za kogo się podają (Authetification). Zaufanie, że nasze dane nie są dostępne dla nieupoważnionych i że transakcje w internecie są bezpieczne.
Dzisiejszy Internet staje się niestety coraz bardziej niebezpieczny. Przybywa kryminalnych elementów, dysponujących dobrą technologią i wykorzystujących dużą anonimowość w sieci, co jest dużym zagrożeniem dla rozwoju współczesnej gospodarki.
Dlatego właśnie bezpieczeństwo systemów informatycznych i bezpieczeństwo w internecie jest kluczowym elementem dla dalszego rozwoju. Systemy bezpieczeństwa aby zapewnić pełną poufność danych i transakcji bazują na współczesnej kryptografi.
Najważniejszym wynalazkiem kryptografi w ostatnich latach jest
kryptografia z kluczem jawnym (Public Key). Teoretycznie opracowali ją Martin Hellmann i Whitfield Diffie przed 30 laty, a praktyczne rozwiązanie znaleźli wyżej wspomnieni Ron Rivest, Adi Shamir and Leonard Adleman w szyfrze RSA.
Oprócz tego wystąpiło wielu szefów dużych i ważnych firm, takich jak Oracle, CA, ISS (kupione ostatnio przez IBM), Symatec (John Thompson), czy niestrudzony Bill Gates, który chyba "zalicza" wszystkie konferencje świata - pisaöem niedawno tutaj o jego występie na World Economic Forum in Davos. Gates wraz z Craig Mundie mówili o nowych rozwiązaniach bezpieczeństwa w Windows Vista. Ten nowy system bezpieczeństwa bazuje na bezpiecznych protokołach siecowych IPSec, Ipv6 i kontroli tożsamości (Identity). Ta kontrola tożsamości, dla której Micorsoft stworzył Identity Lifecycle Manager (ILM), jest centralnym punkten w nowym koncepcie bezpieczeństwa. Otóż Gates, jak również Thompson z Symantec są zdania, że teraźniejszy system obrony poprzez tworzenie topologicznych barier w sieci w zależności od lokalizacji (access depends on where you are) wobec szybko wzrastającego zsieciowania i nowych technologi komunikacyjnych nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa. Nowy koncept to dostęp do danych tylko w zależności od tego kim jesteś (Access depends on who you are albo innymi słowy user-centric access). Aby umożliwić dostęp do danych upoważnionym osobom potrzeba właśnie dobrych systemów sprawdzania tożsamości i zarządzania regółami udostępniania dostępu. Wedle Mundie Microsoft jest gotów współpracować z Open-ID nad wspólnym systemen do zarządzania tożsamościami (Identity).
No może nie tak całkiem. Może jednak warto jednego razu wybrać się tam osobiście i przeżyć to samemu. I zobaczyć przy okazji San Francisco. Na pewno warto.
3 komentarze:
podroze uciazliwe, ale wciaz ksztalca:))
Wybacz, ale choinka z Flickr'a przyćmiewa wpisy.
Dlatego mój komentarz tyczy zdjęć po lewej stronie bloga - piękne.
Bylem na dwoch ostatnich RSA europejskich i jest to niewatpliwie potezna wymiana informacji. Relacje ktore pisalem potem dla Computerworld, gdyby mialby byc kompletne, musialyby zajac caly numer, wiec musialem wybierac jakis jeden wiodacy watek i na nim sie skupiac.
P.S. mam przy okazji sprawe - mozesz mi wyslac maila na pawel.krawczyk at hush.com?
Prześlij komentarz