środa, lutego 07, 2007

Web 2.0 in Davos

Niedawno odbyło się w szwajcarskim Davos światowe forum ekonomiczne. Obok najróżniejszych tematów ekonomicznych i politycznych dzisiejszego świata rozmawiano tam również o najnowszych trendach w internecie, takich jak sieci socjalne.

Peter Schwartz zaprosił do tej dyskusji szereg bardzo znanych i odnoszących sukcesy przedsiębiorców amerykańskich. Oto pełna lista uczestników tej dyskusji:

· Caterina Fake, Founder, Flickr, USA
· William H. Gates III, Chairman, Microsoft Corporation, USA
· Chad Hurley, Co-Founder and Chief Executive Officer, YouTube, USA
· Mark G. Parker, President and Chief Executive Officer, Nike, USA
· Viviane Reding, Commissioner, Information Society and Media, European Commission, Brussels
· Dennis Kneale, Managing Editor, Forbes Magazine, USA
· Peter Schwartz, Chairman, Global Business Network, USA

Europę reprezentowała jedynie pani komisarz Reding. Schwartz pytał ją kąśliwie dlaczego brak w Europie tak skutecznych przedsiębiorców. Kneale natomiast złośliwie zauważył, że jakoś nic nie słychać o jakiś czas temu zapowiedzianej search engine, która miała być europejską odpowiedzią na dominację Google. Pani Reding odpierała te ataki argumentowała absolutnym poparciem komisji dla dostępu do internetu i nieingerencji państowej. "Internet nie może być regulowany przez państwo" mówiła mając na myśli zakusy amerykańskie w tym kierunku.

Schwartz, który prowadził tą dyskusję, zapytał wszystkich co to znaczy Web 2.0. Ciekawe, że żaden z tych twórców serwisów powszechnie uznawanych jako reprezentatywne dla tego pojęcia nie potrafił tego wyjaśnić. Mówili za to dużo o socjalnych sieciach, które tworzą wspaniała platformę dla wsysztkich użytkowników pozwalając im tworzyć nowe treści i decydować kolektywnie o tym co ważne czy interesujące.

Polecam Webcast z tego spotkania.

Brak komentarzy: