sobota, lutego 24, 2007

Przenośne aplikacje

Niedawno wspomniałem o nadchodzących technologiach, które w niedalekiej przyszłości umożliwią nam dostęp do dowolnej informacji, o każdej godzinie dnia, w każdym miejscu - Any content, anytime, anywhere.


PortableApps to jeszcze jedno rozwiązanie umożliwiające dostęp do własnych danych (my content), anytime, anywhere.


Celem PortableApps jest stworzenie małych programów z różnych już istniejących applikacji Open Souce. PortableApps to programy nie wymagające instalacji, które można załadować na dysk flash USB i zawsze nosić ze sobą. Portable Apps składają się z programu, który można wystartować na każdym komputerze pod Windows. Magazynują one wszystko im niezbędne (własną konfigurację, ale także dane które użytkownik przerabia) również bezpośrednio na dysk flash USB. Są one w tym sensie absolutnie samowystarczalne.


Tak więc dzięki PortableApps mamy zawsze przy sobie nasze ulubione programy i dane. Po wystartowaniu ich na dowolnym komputerze możemy je używać i przerabiać nasze dane. Jest to możliwe oczywiście również na komputerach, gdzie te programy wcale nie są zainstalowane. Po skończonej pracy wyjmujemy nasz dysk flash USB i zabieramy nasze programy i dane. Na gościnnym komputerze nie pozostał żaden ślad naszej działalności.


Aktualnie istnieje już sporo różnych programów PortableApps. Wśród nich wiele znanych i lubianych jak Firefox, OpenOffice czy Thunderbrid. Jesten przekonany, że wnet będzie ich więcej, bo idea jest przednia, a programy funkcjonują bez zarzutu.


PortableApps to nie tylko pojedyncze programy. PortableApps oferuje dodatkowo coś w rodzaju przenośnego systemu operacyjnego. Bardzo proste okno pozwala nam wywoływać poszczególne programy, robić Backup, czy konfigurować to otoczenie.


PortableApps to nowy problem dla specjalistów od bezpieczeństwa. W wielu firmach surowa polityka bezpieczeństwa zabrania instalowania obcych programów. Dzięki PortableApps użytkownicy mogą używać własne programy i ignorować reguły firmy.

Brak komentarzy: