poniedziałek, marca 17, 2008

Wiki dla każdego

Socialtext to taka prosta, dostępna online wiki. Można tam robić praktycznie wszystko - zarządzać projektami, publikować i wymieniać z innymi dowolne informacje i dokumenty. To doskonałe narzędzie do współpracy dowolnie dużych grup, czy to małych grupek o wspólnych zainteresowaniach, czy wręcz sporych firm. Dla małych grup użytkowników (do pięciu) Socialtext jest absolutnie za darmo i na dodatek bez ograniczenia w ilości generowanych stron!

Wiki Socialtextu jest dostępna online o każdej porze jak i z każdego miejsca z dostępem do internetu - (anytime, anywhere). Również można publikować tam przez maila, a także z komórki poprzez miki (mobilna wersja wiki). Wypróbowałem to i funkcjonuje naprawdę całkiem dobrze. Założenie takiej wiki na Socialtext trwa chwilkę, nie trzeba przy tym nic instalować na kompie.

Socialtext to nie jest jedyna wiki za darmo. Wśród innych darmowych wiki -
pbwiki, wetpaint, wikia, a nawet Google Sites - Socialtext przekonuje jednak swą prostotą. Jest logiczny i szybko orientujemy się w nim.

Socialtext jest godny uwagi również z innego względu . Socialtext to firma wirtualna. Firma bez siedziby, bez biura. Oni pracują z dowolnych miejsc, najczęściej z własnego domu.

Jak organizuje taka firma współpracę?


Gdzie dostępne są firmowe informacje?


Ano sądzę, że chyba na pewno używają do tego celu wiki, może nawet tę Socialtextu. ;)

11 komentarzy:

froasia pisze...

A ja muszę się przyznać, że całego konceptu wiki niestety nie rozumiem. A przynajmniej nie bardzo rozumiem ... Muszę się doszkolić.

Anonimowy pisze...

Ja bym dodał do tego zbioru jeszcze wikidot.com. Sam z tego systemu korzystam. Ma bardzo dużo możliwości, a mało ograniczeń. Poza tym robił go Polak (w dodatku pochodzący z mojego miasta).

radek pisze...

Pisząc o systemach wiki grzechem jest nie wspomnieć o systemie mediawiki ;) Tym, który tak dobrze znamy z wikipedii. Znamy głównie wizualnie, ale jednak. Przy pierwszy zetknięciu się z inną wiki miałem mieszane uczucia ("dlaczego to nie wygląda tak jak na wikipedii?"), ale później dostrzegasz co jest jądrem pomysłu a co tylko graficzną nakładką i przy każdym kolejnym systemie wiki szybciej łapie się o co (i gdzie) chodzi.

Najnowszą i najprostszą wiki jest nwiki - Zrobili ją programiści netguru, znani niektórym z flakera. Stworzyli ją bo żadna inna wiki nie spełniała ich oczekiwań. Testowałem ją i polecam.

PS. Pisanie, w tonie zachwytu, że coś jest dostępne on-line zawsze i wszędzie, w roku 2008 jest już chyba... passe ;) Przecież tak jest z każdą stroną i usługą via net, a wiki to nie jest jakiś świeży wynalazek; nowa, wcześniej nie dostępna w internecie usługa.

Anonimowy pisze...

Niestety nie kumam tej idei... czy zwykły użytkownik internetu może z tego korzystać i w czym ten wiki może być pomocny?

Krzysztof pisze...

@Froasia, ja bym powiedział, że wiki to taki system stron internetowych, które można nie tylko oglądać w przeglądarce, ale przez nią je edytować. Wiki jest (albo raczej są) bardzo elastyczne i można z nimi zrobić mnóstwo rzeczy, co na początek trochę może irytować.

@Pio, dzięki za uzupełnienie. Moja lista to absolutnie nie są wszystkie, tylko taki mały fragmencik. A możesz powiedzieć do czego tego wikidot używasz?

@Radek, Moim zamiarem nie było pisanie o tych niejako gotowych wiki, które oferują nam informacje na jakiś tam temat. Chciałem zwrócić uwagę na te wiki które możemy używać jako serwis aby samemu umieścić tam nasze informacje, albo dzięki nim zarządzać małą grupą.

Tę online dostępność to przejąłem bezpośrednio od autorów Socialtext. Masz rację, że w dniu dzisiejszym to nie jest coś bardzo szczególnego. Co jest tam fajne to ta miki, która rozsądnie pokazuje strony na komórce i można je też z komórki edytować.

PS. Te linki to coś nie działają.

@Wildrose, Szczerze mówiąc to nie sądzę aby taka wiki to było narzędzie dla każdego. Nie każdy jej też potrzebuje. Jeżeli jednak chcesz zorganizować współpracę grupy ludzi na dowolny temat, to potrzebujesz jakieś miejsce, gdzie jest dostępna informacja, jakieś wspólne terminy i zadania. Jeżeli wszyscy członkowie grupy muszą aktywnie publikować informacje, to wiki jest dobrym rozwiązaniem.

radek pisze...

Coś źle podlinkowałem http://nwiki.pl

A wiki (tak samo jak wiele innych stron w sieci) nie są dla wszystkich. Przydają się w określonych potrzebach. W tym przypadku jako narzędzie do tworzenia/edytowania/poprawiania jakiejś treści przez kilka i więcej osób.

Swoją drogą zauważyłem, że w komentarzach dostajesz dużo ciekawych (doprecyzowujących często) informacji :)

Krzysztof pisze...

@Radek, Nie, to pewnie blogger nie pozwala na prawdziwe hyperlinki w komentarzach.

A komentarze dostaje ciekawe, zgadza się. Bardzo często od Ciebie. :)

Anonimowy pisze...

dzięki za informacje, tak właśnie myślałam... ;)

Maciek pisze...

Jestem aktywnym użytkownikiem (niewymienionej przez Ciebie platformy) wikidot, którą polecam.

Proszę zobaczyć do czego można używać systemu wiki (do dla tych, którzy pytają): http://media.wikidot.com/
Ja osobiście uważam, że idea wiki to jedna z najbardziej nośnych idei współczesnego świata, o wielkim potencjale dla rozwoju kultury, nauki i biznesu.

Krzysztof pisze...

@Maciek, świetny pomysł z tym grupowym tłumaczeniem. To chyba najlepszy przykład, że granice zastosowań wiki zależą wyłącznie od naszej fantazji.

A macie w planie tłumaczenie dalszych książek?

Maciek pisze...

Pomysł byłby niemożliwy do realizacji, gdyby nie narzędzia internetowe w rodzaju wiki! Dzięki wielkie za dobre słowo :)

Co do przyszłych tłumaczeń, to przyznam, że nie myślałem nad tym. W tej chwili utknęliśmy z Gillmorem, od jakiegoś czasu cisza - muszę przyznać, że jest w tym sporo mojej winy także. Nie pilnowałem dostatecznie "interesu", miałem głowę zajętą jakimiś rewolucyjnymi ideami dziennikarsko-oddolnymi, hehe :)
Paru tłumaczy wypadło, niektórzy się nie odzywają... muszę zrobić porządek z pozostałą do przetłumaczenia częścią książki, jest tego trochę mniej niż połowa, ale potem dopiero będzie praca!
W tym miejscu zapraszam wszystkich chętnych do pomocy - jeżeli ktoś chciałby tłumaczyć, albo pomóc w jakikolwiek inny sposób, to zapraszam na stronę - zapisujcie się i tłumaczcie. W razie czego pytajcie!