niedziela, grudnia 07, 2008

Samoorganizacja

Nowe technologie internetowe mają coraz większy wpływ na to jak pracujemy i spędzamy wolny czas. Obserwujemy niespotykany rozwój różnorakich socjalnych serwisów, w ramach których użytkownicy nie tylko konsumują informację, ale równocześnie ja tworzą (user-generated content). Często te różne spontanicznie powstające projekty są w stanie bez trudu konkurować z profesjonalnymi produktami.

Wielu z nas zadaje sobie jak to jest możliwe, że grupa laików organizuje się sama, tworzy coś nowego i osiąga przy tym bardzo dobra jakość. Jak to jest możliwe, że te niezorganizowane instytucjonalnie inicjatywy trwają przez długi czas i ciągle się ulepszają? Czy te samoorganizujące się inicjatywy to tylko przejaw krótkotrwałego trendu, czy realna alternatywa dla hierarchicznie zorganizowanych firm?

Clay Shirky, profesor na
New York University i badacz socjalnych i ekonomicznych skutków internetowych technologii, uważa, że mamy tutaj do czynienia z nową wartością, która na stałe zmieni nasz sposób pracy. Jego zdaniem hierarchiczne struktury organizacyjne już teraz nie radzą sobie z olbrzymią złożonością problemów dzisiejszego świata. Są zbyt wolne w reagowaniu na zmiany, a przede wszystkim nakład na koordynację wielkich przedsięwzięć i dużych grup ludzi. To właśnie w zakresie koordynacji systemy samoorganizujące się są zdecydowanie lepsze od tych tradycyjnych, zorganizowanych hierarchicznie.

Clay Shirky wykorzystuje każdą okazję, aby głosić wyższość systemów samoorganizujących nad hierarchicznymi. Swe tezy przedstawił w wielu odczytach, jak również w swojej nowej książce "Here comes everybody".

Tę współczesną samoorganizację spontanicznych inicjatyw internetowych umożliwiają te oto cztery podstawowe funkcje nowych technologii:

- Wspólne korzystanie (Sharing)
- Dialog (Conversation)
- Współpraca (Colaboration)
- Kolektywne działanie (Collective Action)

Spontaniczne organizowanie się bez formalnych organizacji to wielka siła. Już teraz korzystamy codziennie z jej tworów w postaci różnych produktów z kuźni "Open Source", czy niezliczonych inicjatyw w socjalnych sieciach. Rola samoorganizacji będzie jednak nadal wzrastać, gdyż obok swej przewagi w zakresie koordynacji wygrywa ona jeszcze mocniej w temacie motywacji. Ta dobrowolność uczestniczenia w samoorganizujących się strukturach rozwiązuje automatycznie problem motywacji. A motywacja pracowników to drugi wielki problem systemów hierarchicznych, z którym nie dają sobie one tak naprawdę radę. Równocześnie nieustanny dalszy rozwój internetowych narzędzi jest, obok pozytywnej motywacji, drugim motorem napędowym samoorganizacji.Linki:

- Clay Shirky
- Instytucja czy współpraca? Shirky w TED Talk
- Shirky o swojej książce "here comes everybody"
- Wiki o "here comes everybody"
- Recenzja Arka o "here comes everybody"


6 komentarzy:

froasia pisze...

Sama wikipedia to przecież ogromna wartość, a też tworzona jest przez różnych ludzi i każdy może ją rozwijać. Faktycznie, drzemie w tym podejściu ogromny potencjał.

lavinka pisze...

Coś w tym jest. Ostatnio odkryłam serwis wykopodobny (http://www.eioba.pl/), z tym że uczestnik tworzy sam artykuły podczas gdy reszta głosuje "na tak".Brakuje mi głosów "na nie" niemniej poziom tyc co są jest przyzwoity. Mam zamiar napisać o nim na lavnecie. Watro popierać to co jeszcze jest dobre :)

Krzysztof pisze...

@Froasia, No właśnie. Wiki jest fenomenalna, ale to dopiero początek. Czekam na więcej.

@Lavinka, Tak, pełno jest fajnych serwisów. Ludzie mają często świetne pomysły. ;)

Anonimowy pisze...

Czyli nie ma to jak spontanicznosc w kazdej dziedzinie!
I nie narzucony z gory pomysl, ktory sam sie wyklul w glowie...

Krzysztof pisze...

@Wildrose, Tak spontaniczność i kreatywność Są już dzisiaj bardzo ważne i w przyszłości będą jeszcze ważniejsze. Nie możemy jednak zapominać, że od pomysłu do realizacji droga długa jest. I to właśnie jest świetny obszar dla samoorganizacji! :)

Przemyślenia... pisze...

Witam!
Bardzo podoba mi się ten blog. Bardzo ciekawe wpisy. Czy jest możliwość Wymiany linkami? Jeśli tak to zapraszam do mnie.:) http://przemyslenia.site50.net/